Haber

İstanbul Valiliği yangın bölgelerinde ağaçlandırma çalışmalarına başladı

İstanbul Valiliği’nin “Türk Öğrenci Meclisleri Türkiye Asır Ormanı” projesi kapsamında yangınlardan etkilenen ormanlık alanlardaki ağaçlandırma çalışmalarının ilk etkinliği Beykoz’da gerçekleştirildi.

Proje kapsamında düzenlenen etkinliğe İstanbul Valisi Davut Gül, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, İstanbul Orman Bölge Müdürü Celal Pir, bazı öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Vali Gül burada yaptığı konuşmada tarihi bir ana tanıklık ettiklerini söyledi.

Öğrencilerle birlikte “Türkiye Yüzyılı”nın ilk ormanını İstanbul’da oluşturacaklarını belirten Gül, “Orman Teşkilatımız olağanüstü bir afet olmadığı sürece her yıl yanan ormanları tamamlıyor. Tamamlama ağaçlandırmaları yapıyor. millete, devlete dönüyor. Bu gördüğümüz alan İstanbul’da.” “Türkiye’de yanan ormanların yaklaşık yüzde 45’i ağaçlandırılacak, geri kalanı da yıl içinde ağaçlandırılacak.” dedi.

İstanbul’da öğrenci konseyleri kurduklarını belirten Vali Gül, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün tüm okullarda her sınıfta iki temsilcinin bulunduğunu anlattı.

Gül, doğa ve ağaç sevgisinin de aralarında yer aldığı tüm sosyal, kültürel ve çevresel faaliyetlere yaklaşık 250 bin öğrencinin katılacağını belirtti.

Pandemi döneminin sağlığın her şey olduğunu gösterdiğine işaret eden Gül, maskenin, bahçenin, nefesin ne kadar değerli olduğunu deneyimlediklerini ve gördüklerini kaydetti.

Vali Gül, “Beykoz gibi yaklaşık dörtte üçü ormanlarla kaplı ilçelerimizi korumak, orman varlığımızı arttırmak ve korumak birinci görevimizdir.” Şeklinde konuştu.

İlk ve ortaokul öğrencilerinin katıldığı ağaçlandırma çalışmasında 21,6 hektar alana 34 bin 500 fidan dikildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu