Haber

Peru’da Kapsamlı İspanyol Öncesi Yerleşim Bulundu

Güney Amerika ülkesi Peru’da yapılan arkeolojik kazılar sonucunda, geçmişi İspanyol öncesi döneme kadar uzanan, çeşitli etnik grupların bir arada yaşadığı geniş bir yerleşim yeri keşfedildi.

Peru’nun kuzeyindeki Cajamarca bölgesinde keşfedilen yerleşimin Wari kültürüyle ilişkili olduğu ve tarihinin milattan önce (M.Ö. 7. ila 13. yüzyıllar) kadar uzandığı bildirildi.

Arkeolojik Araştırma Projesi (PIA) tarafından yapılan açıklamada, keşfedilen 24 hektarlık alanda detaylı yer altı inşaatına sahip iki mezar odasının bulunduğu belirtildi.

Proje yöneticilerinden Shinya Watanabe, yaptığı açıklamada, arkeolojik kazılarda parçalanmış çanak çömlekler, çeşitli ikramlar, tören kapları, seramikten yapılmış nefesli müzik aletleri, çeşitli silahlar ve farklı gelenekleri yansıtan izler bulunduğunu söyledi.

Cajamarca Merkezi Kültür Direktörü Judith Padilla, Peru’nun geçmişini anlama konusunda önemli ilerleme kaydettiklerini belirterek, “Güncel uygulamaları anlamak için Peru topraklarında yaşayan antik toplumların yaşam tarzını ve ritüellerini araştırmak gerekiyor. Cajamarca kültürünün sosyopolitik sistemi ve Wari İmparatorluğu ile ilişkisi.” o kelimesini kullandı.

kilimliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu