Haber

Finlandiya’da Sağcı Koalisyon Hükümeti İkinci Kez Irkçılık Skandalıyla Sarsıldı

Finlandiya’da sağcı koalisyon hükümetinin hükümeti devralmasının üzerinden bir aydan fazla zaman geçmesine rağmen, ekonomi2016 yılında Bakan Wille Rydman’ın gönderdiği “ırkçı mesajların” basına yansımasının ardından üçüncü kez ırkçılık skandalıyla sarsıldı.

Politico’nun haberine göre, koalisyon hükümetinde görev alan sağcı Gerçek Finler Partisi’nin 7 kabine üyesinden biri olan Rydman’ın 2016’da kız arkadaşına gönderdiği ırkçı ifadeler Helsingin Sanomat gazetesi tarafından ortaya çıktı. .

Rydman, eski kız arkadaşına “başörtüsü yerine başörtüsünü yasaklamayı tercih edeceğini” belirten bir açıklama göndererek, “Biz Naziler bu tür şeylerden hoşlanmayız” dedi. sözünü kullandı.

Rydman, Helsingin Sanomat’a gönderilen mesajlara yanıt olarak kişisel Twitter hesabında gazeteyi “bu konuda defalarca ve pervasızca yalan söylemiş olanlar için bir platform” olarak nitelendirdi.

Haziran 2022’de Helsingin Sanomat gazetesi, Rydman’ı genç kadınlarla tanışmak için siyasi statüsünü kullanmakla suçlayan bir haber yayınladı.

“Bu tür bir dili, özel mesaj da olsa hiçbir koşulda kabul edemeyiz”

Başbakan Petteri Orpo, Rydman’ın ırkçı açıklamalarını bu sabah hükümet partilerinin liderleriyle görüştü.

Oppo, mesajlarla ilgili olarak, “Özel mesajlar da olsa bu tür bir dili hiçbir koşulda kabul edemeyiz. Hiçbir bakan ırkçılığın hiçbir biçimine müsamaha gösteremez.” Şartlarını kullanırken Ruydman’ın bakanlığından çıkarılıp çıkarılmayacağı konusunda net bir açıklama yapmadı.

Rydman’ın selefi Vilhelm Junnila da Naziler hakkında yaptığı açıklamalar nedeniyle istifa etmişti.

Şu anda Ulusal Koalisyon Partisi üyesi olan Vilhelm Junnila, Haziran ayında kurulan Ulusal Koalisyon Partisi’nin lideri Petteri Orpo liderliğindeki hükümette bulunuyor. ekonomibakan olarak görev yaptı.

Junnila da Naziler hakkındaki sözlerinin ardından Haziran ayında istifa etmişti.

Başbakan Yardımcısı Riikka Purra da 2008 yılında yayınlanan çevrimiçi blog yazılarında “ırkçı” yorumlar yapmakla eleştirildi.

haymanaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu