Yaşam

Bilim adamları, insanları kış uykusuna yatırabilecek yeni bir teknoloji geliştirdiler!

Nature dergisinde yayınlanan makaleye göre hayvanlarda 3 ila 7 ayın ortasında değişen kış uykusu artık insanlarda da mümkün olabilir. Ultrason darbeleri ile gerçekleştirildiği söylenen bu sistemin detaylarına sizler için içeriğimizde yer verdik. ?

Kaynak:https://www.in Independent.co.uk/tech/hi…

Genellikle sıcakkanlı insanlarda görülen kış uykusunda ayılar başta olmak üzere yarasa, sincap ve kirpi gibi birçok hayvan uyur.

Kış uykusuna girmeden birkaç ay önce, uyku sırasında harcayacakları yiyecekleri vücutlarında depolarlar.

Kış uykusu süresi hayvandan hayvana değişebileceği gibi bu süre de 3 ile 7 ayın ortasında değişmektedir.

Bu durumu çok sevmiş hatta kıskanmış olabilirsiniz.

Eğer öyleyse, bilim insanlarının geliştirdiği yeni ultrason teknolojisi sizi oldukça keyifli hale getirecek!

Nature dergisinde yayınlanan yeni makaleye göre, bilim insanlarının geliştirdiği sistemle insanların kafalarında kış uykusuna benzer bir “uyuşukluk” oluşturulacak.

Ultrason darbeleri ile gerçekleşen bu durum daha önce fare ve sıçanlarda denenmiş ve başarılı sonuçlar alınmıştır.

Uzmanlar, bu teknolojinin insanlar için uzun mesafeli uzay uçuşlarında veya tıpta değerli uygulamalarda kullanılabileceğini açıkladı.

Böyle bir sistemin insanlar üzerinde kullanılabilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulsa da bilim insanları acil durumlarda ya da önemli hastalıklarda kullanılabileceğini söylüyor.

Uzmanlar, örneğin, bir otomobil kazası geçiren birinin, organ nakli için kullanılana kadar ultrason teknolojisiyle ‘kış uykusuna yatabileceğini’ söylüyor.

Bahsi geçen sistemin uzayda yapılacak uzun yolculuklarda da faydalı olabileceği söyleniyor.

Örneğin bu sistem, Mars’a veya diğer uzak yerlere seyahat edenlerin hayatta kalması için gerekli olan kaynak miktarını azaltabilir.

Kulağa hoş gelse de elbette bu sistemin bazı tehlikeleri de var.

Deneyler, hayvanları derin ‘uyuşukluk’ durumlarından geri getirmenin tehlikeli olduğunu ve bu canlıların iyileşemeyebileceğini gösteriyor.

İnsanlar üzerinde yapılan tüm deneyler, bu güvenlik problemlerinin insanlarda tekrar etme riskini taşıdığından, bahis üzerine çalışmalar devam etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu