Haber

Rusya, BM Güvenlik Misyonu’nun başına geçti

Ukrayna’yı işgal etmeye devam eden Rusya, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi başkanlığını devraldı. 15 üyeli mecliste her ay bir ülke başkanlık koltuğuna oturuyor ve bu sıra alfabeye göre belirleniyor.

HER KARAR BAĞLAYICIDIR

Üye ülkeler, Rusya gibi tüm üyelerin bir oya sahip olduğu Güvenlik Konseyi tarafından alınan her karara uymakla yükümlüdür.

En son geçen yıl Şubat ayında Rusya komşusu Ukrayna’ya karşı geniş çaplı bir işgal başlattığında BMGK başkanı olarak görev yapmıştı.

SAVAŞI BİTMEK İÇİN ÇAĞRI

İşgalden yaklaşık bir yıl sonra, 23 Şubat’ta BM Genel Kurulu Rusya’nın ülkeden derhal çekilmesini talep etti. Ayrıca, kısa bir süre önce yapılan on birinci acil özel oturumda savaşa son verilmesi çağrısında bulunan yeni bir karar kabul edildi.

Oylama sonuçlarına göre 141 üye ülke lehte oy kullanırken, aralarında Beyaz Rusya, Kuzey Demokrat Parti, Eritre, Mali, Nikaragua, Rusya ve Suriye’nin de bulunduğu 7 ülke aleyhte oy kullandı. Çekimser kalan 32 ülke arasında Çin, Hindistan ve Pakistan da yer aldı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Vladimir Putin için savaş suçları iddiasıyla tutuklama emri çıkarmasından sonra daha da değerli hale gelen Rusya’ya götürülen Ukraynalı çocukların “gerçek durumu” hakkında Nisan ayı başlarında BM Güvenlik Konseyi’nde gayrı resmi bir toplantı yapıldı. düzenlemeyi planlıyor.

 

KAYNAK: EURONEWS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu