Haber

Ebubekir Sofuoğlu hakkında ceza ve disiplin soruşturması

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörlüğü İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu hakkında ceza ve disiplin soruşturması başlattığını açıkladı.

SAÜ Rektörlüğünden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Ebubekir Sofuoğlu’nun yayımladığı mesajın içeriğinde, “Listenin neresinde olurlarsa olsunlar, Kabe’nin örtüsüne sarınmış olsalar bile, soğuyana kadar cehennemin soğumasını bekleyecekler.” , İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Tarih Bölümü’nden 11 Nisan 2023 tarihinde kişisel twitter hesabından “Cehennem soğuyana kadar…”, Rektörlüğümüz Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu.”

Ne oldu?

Sofuoğlu, 20 Mart’ta yaptığı bir sosyal medya paylaşımında Yeniden Servet Partisi (YRP) Genel Başkanı Fatih Erbakan’ın fotoğrafını paylaşarak, partinin o dönemde Cumhur İttifakı’na katılmama kararından pişmanlık duyduğunu belirtti. Sofuoğlu, “Cumhur İttifakı’na girmemeniz Milleti üzdü. Erbakan Bey, lütfen Sayın Erdoğan’ın lehine YSK adaylığınızdan vazgeçin. Millet sizi ve partinizi en az 100 MV ile Meclis’e taşısın.

Daha sonra YRP ittifaka katılma kararı alınca Sofuoğlu yeni bir tweet paylaştı. Bu tweet’te Aile Bakanı Derya Yanık, AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin ve AK Parti içinde kadınları koruyan 6284 sayılı yasayı savunan Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek’i hedef alan Sofuoğlu, “cehenneme” atıfta bulundu. Sofuoğlu, o paylaşımında “Hava soğuyana kadar, cehennem soğuyana kadar, Kabe’nin örtüsüne sarılı da olsalar, listenin neresinde olursa olsunlar…” ifadelerini kullandı.

AK Parti MKYK Üyesi Orhan Miroğlu da Sofuoğlu’nun paylaşımlarına tepki göstererek, “Adam Prof. Üniversitede tarih hocalığı yapıyor. Ama bize duyurduğu sesler, ancak uyuyan bir DAİŞ hücresinin bir üyesinden duyabileceğimiz seslerdir. Özlem Zengin, Derya Yanık ve Çiğdem Erdoğan Atabek’i cehennemde yakacak! Nereden nereye: Türkiye laiktir sloganına gelin, laik kalacak, şimdi geri dönmeyin!” dedi. (HABER MERKEZİ)

kizilirmak-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu