Yaşam

Claude Leon Günşiray vefat etti

Oyuncu Bakanlık Günşiray’ın set-kostüm tasarımcısı ve illüstratör eşi Claude Leon Günşiray hayatını kaybetti. Claude Leon Günşiray’ın ölüm haberi Tiyatro Oyunevi’nin sosyal medya sayfasından yapılan paylaşımla duyuruldu.

Gönderide şunlar söylendi:

“Acı Kayıp… Tiyatromuzun sahne tasarım cadısı, dehası, emektarı, çocuk kitaplarının mükemmel yaratıcı illüstratörü, fotoğraf ve enstalasyon dehası, kocası Yetenekli Günşiray’ın her gece yanında yattığı hanımefendi. 26 yıldır aşkını, aklını, hayatını, kalbinin en kıymetli parçasını.” Son Asya Birsel’in biricik, inci, sırdaş, acı ortağı, Jean-Claude ve Nuria Leon’un sevgili tek kızı, Laure ve Fabrice’in harika, manevi kız kardeşi, Clemant ve Coline’ın tatlı halası Camille, Lucille ve Alban’ın tatlı halası, sevgilim Tüm Leon ailesinden, Can Günşiray’ın tatlı annesi, Baluna’nın kaptan eşi, sadık, saygın haber spikeri, denizlerin meleği… Karada, denizde yaşayan bu eşsiz ve özel hanımı o kadar çok seven arkadaşları var ki, havada, üç dünyada. Hepsinin unutulmaz varlığı, hiçbir zaman “ben buradayım” diyemeyen, kendini görünmez kılma yeteneğinin ustası Claude Leon Günşiray artık aramızda değil. Kocaman bir boşluk… Tarifsiz bir acı… Her zaman sıcak olan bedeninin kokusu… Sevmeyi bilen… bize sevmeyi öğreten ruhu hep yanımızda kalacak.”

CLAUDE LEON GÜNŞİRAY KİMDİR?

1965 yılında Fransa’da doğan Claude Leon, Grenoble Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun oldu. Fransa’da bazı sergilerde eserleri yer aldı.

Türkiye’ye geldikten sonra Tiyatro Tiyatrosu’nda sahnelenen oyunların sahne tasarımlarını hazırladı. Çocuklara yönelik sanat atölyeleri düzenledi. “Eğer/Eğer”, “Lale Sirki ve Gizemli Hikayesi”, “Kaptan Palyaço” ve “Sihirli Tüy” adlı çocuk kitapları yazdı ve resimledi. (KÜLTÜR VE SANAT HİZMETİ)

haberyerkoy.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu