Ekonomi

2023’ün en kötü ayı Temmuz: Kripto saldırıları yatırımcılara 303 milyon dolara mal oldu

Kripto yatırımcıları Temmuz ayında 303 milyon doları boşa harcadı. Curve Finance ve Multichain’deki güvenlik açıkları, merkezi olmayan finansta (DeFi) var olan güvenlik sorununu bir kez daha hatırlattı.

Güvenlik denetim firması CertiK’in tweet’ine göre, kripto yatırımcıları bu ay kripto açıkları ve bilgisayar korsanlığı nedeniyle 303 milyon dolarlık dijital varlık kaybetti. Bu, Temmuz ayı kaydedilen maliyet açısından yılın en kötü ayı yaptı.

Rapor, merkezi olmayan finans (DeFi) yatırımcılarının bu hafta sonu Curve Finance saldırısıyla sarsılmasının ardından geldi. CertiK, akıllı sözleşme kodlama dili Vyper’ın bazı sürümlerindeki bir güvenlik açığı nedeniyle protokolden 52 milyon dolar değerinde dijital varlığın çalındığını doğruladı.

Bu ayın başlarında, blockchain köprüleme protokolü Multichain’den yaklaşık 125 milyon dolar değerinde varlık çekildi. Daha sonra platform faaliyetlerini durdurdu.

Blockchain istihbarat firması TRM Labs’ta hukuk ve devlet işleri başkanı Ari Redbord, Mayıs ayında bir CoinDesk TV röportajında ​​DeFi protokollerinin kripto ekosisteminin en savunmasız parçaları olduğunu ve istismarların “olağanüstü” bir hız ve ölçekte meydana geldiğini belirtti.

CertiK verilerine göre 303 milyon doların yaklaşık 8,7 milyon doları flaş kredi yöntemiyle çekildi. Bu tür krediler yasal olsa da, saldırganlar bunları likit olmayan jetonların fiyatını manipüle etmek için kullanır.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu